Teisipäev, 15. september 2015

Lugemissoovitus: Minu Eesti 3


Minu Eesti 3

Välismaalane Eestimaa pinnal.. ja püüab elada sama elu, mida meiegi, põliselanikud. See polegi nii kerge. Samas näeb ta mujalt tulnuna Eesti elu ja inimesi hoopis värskema pilguga. Natuke meenutab ta Hercule Poirot`d Agatha Christie romaanides, kes alailma sekeldustesse satub, aga siiski alati rõõmsameelne ja viisakas on. Elu Eestis on 25 aasta jooksul palju muutunud, paljud asjad on aga jätkuvalt samad: nagu näiteks ahjukütmine talvel, sügisene kartulivõtt, võitlus hiirte-rottidega. Lugedes sellest, kuidas üritab hakkama saada oma igapäevaeluga Eestis üks Ameerikas (arvatavasti) palju lihtsama eluga harjunud mees koos perega, elustub endagi meeltes-mälestustes midagi. Avaneb uusi mäluaknaid, mis avavad omakorda uusi... Uskumatu, palju inimene mäletab ja endaga kaasas veab. Ja nii mõnigi mälestus omandab juba uue, varasemaga võrreldes erilisema varjundi.Meie elus on ka palju asju, millega oleme harjunud, kuigi ei tohiks ega peaks. See lokkav alkoholism meie igapäevaelus ja kõik, mis sellega kaasas käib. Ehk peaks ühiskond midagi muutma?
Ajavahemik, millest raamatus räägitakse, on üsna pikk ja tõmbab  tagasi juba unustatud sündmused, nagu pronksiöö, mida justkui polekski olnud. Kahjuks tõdesin minagi, et ei püüdnudki mõista neid inimesi, kes tol ööl märatsesid. Eestlased ja venelased elavad siiani erinevates maailmates.
Ja eks me tee kõik ju lõppude lõppuks vigu, keegi pole eksimatu. Raamatu alapealkiri "Mis juhtus?"toob valgust ka sellesse öösse, mis väikse skandaali üles keerutas ja lõppes Petronede lahkumisega aastaks Ameerikasse. Hea, kui on , kuhu minna. Paljudel pole seda võimalust ja peavad hakkama saama siin ja praegu. Aga inimesed on erinevad, osadele väga meeldib reisimine-kolimine, teised elavad terve elu ühe koha peal.
Siiski on hea, et Petroned jäädavalt Eestimaa tolmu jalgelt ei pühkinud ja jätkuvalt märkmeid teevad meie igapäevaelu kohta. See annab ka meile -eestlastele võimaluse mõningaid asju  nn teise nurga pealt näha ja osa saada  Justin Petrone humoorikast maailmatajust.

info vaktsineerimise kohta